میوه های خشک از آنجایی که حاوی پروتئین، ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند، به عنوان یک میان وعده خوشمزه و مقوی شناخته می شوند. امروزه شرکت های بسیاری در حوزه صادرات انواع میوه خشک فعالیت می کنند. این موضوع علاوه بر ایجاد اشتغال برای جوانان باعث جلوگیری از هدر رفتن ضایعات بخش کشاورزی می شود. در این مقاله از بکردانه به بررسی میزان تولید میوه خشک در ایران و کشورهای هدف صادرات این محصول خوراکی می پردازیم. شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره درباره نحوه اخذ مجوز تولید میوه خشک با مشاورین بکردانه تماس حاصل نمایید.

سهم ایران در صادرات میوه خشک دنیا

بر طبق گزارشات صورت گرفته 13 درصد از بازار جهانی میوه خشک دنیا در اختیار ایران قرار دارد. البته لازم به ذکر است که در بسیاری از مواقع میوه های خشک ایران در کشورهای دیگری مانند ارمنستان و کردستان عراق بسته بندی می شود و با نام کشورهای دیگر در سطح جهان به فروش می رسد. به همین دلیل مطمئنا آمار واقعی بیشتر از اعداد و ارقام گزارش شده است.
معمولا در کشورهای دیگر میوه هایی با بالاترین کیفیت برای عرضه به مشتریان بسته بندی می شوند. اما در ایران روند کار برعکس است و بی کیفیت ترین میوه ها به صورت خشک شده و بسته بندی به فروش می رسند. به همین دلیل محصولات بسته بندی در ایران به صورت معمول در کشورهای دیگر بسته بندی می گردند.  اگر برای تاسیس کارگاه میوه خشک کنی نیاز به مشاوره دارید با کارشناسان مجرب بکردانه تماس بگیرید. مشاورین ما پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

میزان تولید میوه خشک در ایران

کشور هدف صادرات میوه خشک ایران

انواع میوه خشک در ایران مانند هلو، کیوی، سیب، پرتقال، توت فرنگی، آلو و بسیاری دیگر به سایر کشورها صادر می شوند. لازم به ذکر است که یکی دیگر از محصولات خوراکی پرفروش ایران در کشورهای عربی پودر انبه است. کیفیت این محصول داخلی آنقدر بالا است که با نمونه های خارجی قابلیت رقابت دارد. امروزه پودر انبه بیشترین سهم فروش را در اکثر کشورهای مختلف به خود اختصاص داده است.
همچنین بهترین بازارهای جهانی برای صادرات میوه خشک ایران شامل کشورهای روسیه، عراق، ترکیه، کویت و عمان هستند.

صادرات میوه خشک به روسیه

نزدیک بودن ایران به روسیه و همچنین جمعیت زیاد این کشور از دلایل مهم برای افزایش صادرات میوه خشک به آن است. واردات محصولات کشاورزی به روسیه به دلیل عدم وجود شرایط لازم برای کشاورزی در بسیاری از بخش های این کشور در اولویت مسئولان آن قرار دارد.
بسیاری از فعالان در حوزه صادرات میوه خشک به روسیه محصولات خود را به صورت فله ای و با بهترین قیمت در این بازار به فروش می رسانند.

صادرات میوه خشک به عمان

کشور عمان به دلیل داشتن مرز آبی مشترک با ایران یکی از بهترین کشورها برای صادرات خوراکی هایی مانند میوه خشک است. همچنین ذائقه غذایی مشترک ایرانی ها با مردم این کشور نیز از دیگر دلایل پر رونق بودن صادرات میوه خشک به عمان به شمار می رود.
از مهمترین میوه های خشکی که به کشورهای حوزه خلیج فارس مانند عمان، عراق و کویت ارسال می شود، شامل توت خشک، برگه آلو، برگه زردآلو، انجیر خشک و پرتقال هستند. همچنین میوه هایی همچون سیب، آلو شابلون، آناناس، نارگیل، موز، نارنگی، کیوی، هلو و شلیل نیز از دیگر انواع میوه خشک در ایران به شمار می روند.

میزان تولید میوه خشک در ایران

صادرات میوه خشک به کویت

از دیگر بازارهای خارجی که پتانسیل بالایی در صادرات میوه های خشک دارند، کشور کویت است. این کشور به دلیل شرایط آب و هوایی گرم و خشک خود نمی تواند محصولات کشاورزی گوناگونی را تولید کند. بنابراین کویت ناچار است که انواع محصولات کشاورزی و میوه خشک را برای پاسخگویی به نیازهای مردم خود از کشورهای دیگر بخرد.
بنابراین بسته بندی میوه خشک در ایران و صادرات آن به کویت از جمله اموری است که باید در دستور کار دولت قرار گیرد. ارسال از طریق راه های آبی از رایج ترین روش های صادرات محصولات کشاورزی از جمله میوه های خشک به این کشور است. به یاد داشته باشید که محصولات شما باید با بسته بندی بهداشتی و همراه برچسب زبان عربی به این کشور ارسال شوند.

صادرات میوه خشک به عراق

مردم عراق برای تامین ویتامین ها و کالری های مورد نیاز خود به انواع میوه خشک در ایران علاقه زیادی دارند. در حال حاضر این نوع محصولات به صورت فله ای و بسته بندی در کشور عراق عرضه می شوند. از جمله میوه های خشک صادر شده به این کشور عبارتند از خرما، هلو، آلو، پرتقال، سیب، کشمش و کیوی.
برای کسب اطلاعات بیشتر نسبت به میوه های خشک و خرید آن ها با بهترین کیفیت و به صرفه ترین قیمت با بکردانه همراه باشید. مناسب ترین قیمت دستگاه میوه خشک کن را می توانید در سایت بکردانه مشاهده کنید.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید