آیا می توان با دستگاه های روغنگیری، کره گیری یا ارده گیری هم انجام داد یا خیر؟

دستگاه های روغنگیری فقط توانایی روغنکشی یا روغنگیری از دانه های مختلف را دارند و اگر شخصی نیاز به ارده گیری یا کره گیری دارد میتواند از دستگاه های مخصوص ارده گیری و کره گیری استفاده کند. البته ناگفته نماند که گروه تولیدی بکردانه دستگاه های کره گیری و ارده گیری نیز تولید می کند که پیشنهاد میکنم برای مطالعه بیشتر راجع به این نوع محصولات بر روی دستگاه ارده گیری و دستگاه کره گیری بکردانه کلیک کنید.

آیا می توان با دستگاه های روغنگیر پرس سرد از دانه های مختلف روغنگیری کرد یا این دستگاه ها فقط برای دانه کنجد طراحی و ساخته شده است؟

دستگاه های روغنگیری قابلیت روغنگیری از انواع دانه های روغنی را دارد و فقط تفاوت دستگاه های سایز کوچک و بزرگ در این است که دستگاه های سایز بزگ همچون دستگاه روغنگیر پرس 90 توربو ودستگاه سایز 135 توانایی روغنگیری از تمامی دانه های روغنی سخت و نرم را دارند ولی دستگاه های روغنگیر کوچک که در ابعاد و سایز های کوچکتر و حتی دستگاه های خانگی می باشند همچون دستگاه مینی پرس 25 و روغنگیر 32 فقط دانه های نرم را میتوانند روغنگیری کنند و دانه های سخت مثل هسته انار و هسته انگور را نمی توانند روغنگیری کنند . دانه های نرم مثل: کنجد، کلزا، آفتابگردان، سیاهدانه، بادام درختی، بادام زمینی، گردو، آرگان و... .  دانه های سخت مثل: هسته انار، هسته انگور، نارگیل، اسپند و ... . اگر قصد خرید دستگاه روغنگیری دارید پیشنهاد می کنم که قبل از خرید حتما با مشاوران فروش بکردانه تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را نسبت به میزان سرمایه و مکان شما ارائه کنند.

برای روغنگیری استفاده از دانه های شسته شده بهتر است یا بوجار شده ؟

بهترین دانه برای روغن گیری دانه های دو بار بوجار است . در این دانه ها خاک و کلیه ناخالصی ها از دانه جدا شده و بهترین کیفیت روغن استحصال میشود. در دانه های شسته شده به علت شستشو با آب و سپس خشک کردن در خشک کن ، رطوبت ذاتی دانه از بین میرود و این امر باعث بروز مشکلاتی در حین روغنگیری و عدم پرس مناسب دانه میشود. همچنین در صورت استفاده از نمک در حین شستشو که بعضا در برخی کارگاه های شستشو استفاده میشود اثار این نمکها باعث کاهش کیفیت روغن تولیدی میشود.

آیا کیفیت دانه روغنی در میزان لرد روغن تاثیر گذار است ؟

بله هرچقدر کیفیت بوجاری دانه استفاده شده بهتر باشد و عاری از گرد و غبار باشد ، روغن استحصال شده شفاف تر و کم لرد تر خواهد بود.

آیا روغن استحصال شده نیاز به فیلتراسیون دارد ؟

روغن خارج شده از دستگاه های کلد پرس بسته به نوع دستگاه حاوی مقداری لرد است . وجود لرد در روغن در درازمدت علاوه بر تلخ شدن روغن باعث کاهش زمان ماندگاری روغن و بعضا ایجاد الودگی در روغن میشود. بهترین روش برای بیشتر کردن زمان ماندگاری استفاده از فیلتر میکرونی بکردانه جهت شفاف سازی سریع روغن خارج شده از دستگاه میباشد. با استفاده از این دستگاه روغنی کاملا شفاف و زلال با زمان ماندگاری طولانی تر بدست می آید.

تفاوت دستگاه های کنجاله مدادی و کنجاله چیپسی در چیست؟

دستگاه های روغنگیری به دو نوع کنجاله چیپسی و کنجاله مدادی تقسیم میشوند. درصد روغنگیری معمولا در دستگاه های کنجاله مدادی بیشتر است ضمن اینکه روغن خارج شده از دستگاه دارای لرد بسیار کمتر نسبت به دستگاه های چیپسی هستند(2 الی 4 درصد) . لیکن کار با دستگاه های کنجاله مدادی نیاز به تجربه و تبحر بیشتری دارد. کار با دستگاه های کنجاله چیپسی راحت تر است ولی درصد روغنگیری اندکی کمتر و همچنین میزان لرد بیشتر است ( 4 الی 8 درصد)

درصد روغنگیری در دستگا های بکردانه چقدر است ؟

درصد روغن دانه های مختلف متفاوت میباشد. به عنوان مثال در روش استحصال روغن کلدپرس از کنجد پاکستانی نهایتا 50 الی 52 درصد میتوان روغن استحصال کرد . دانه سیاهدانه در بهترین حالت بین 35 الی 40 درصد روغن دهی دارد. این درصد های بالا تنها با استفاده از دستگاه روغن کشی با کیفیت و دارای آلیاژهای مرغوب قابل استحصال است. در کلیه دستگاه های پرس سرد بکردانه کنجاله مدادی ( پرس 32 الی پرس 135) بالاترین درصد های روغن گیری یعنی 50 الی 52 درصد از کنجد تضمین میشود. در دستگاه پرس 25 خانگی (کنجاله چیپسی) از دانه کنجد حدود 48 درصد میتوان روغن استحصال نمود.

 

چه مدل و سایز دستگاه روغنگیری انتخاب کنیم ؟

گروه بکردانه برای کاربردهای خانگی ، فروشگاهی ، کارگاهی و کارخانه ای محصولات متنوعی را با ظرفیتهای مختلف طراحی و تولید کرده است. کوچکترین دستگاه روغن گیری بکردانه پرس 25 خانگی میباشد که برای مصارف شخصی و یا کسب و کار خانگی گزینه ای ایده آل است و قابلیت روغنگیری از انواع دانه های روغنی را دارد . در صورت داشتن کسب و کار خانگی پرس 32 نیز گزینه ای حرفه ای تر و با امکانات بیشتر میباشد. در صورتی که قصد راه اندازی فروشگاه روغنگیری در حضور مشتری دارید بسته به نیاز روزانه و حجم فروش میتوانید از بین دستگاه های 45 رومیزی ، 45 ایستاده ، 65پرس و پرس 85 یکی را انتخاب کنید. کلیه این مدلها قابلیت روغنگیری از انواع دانه های نرم و سخت را دارند. هرچند پرسهای بزرگتر مثل 65 و 85 بهتر از پس روغنگیری از دانه های درشت و سخت بر می آیند. در صورتی که قصد روغنگیری تخصصی و در حجم زیاد از دانه های سخت را دارید بهترین گزینه پرس 90 توربو است. برای مصارف کارگاهی و کارخانه ای هم پرس 135 و پرس 160 بکردانه گزینه هایی ایده آل و قابل اطمینان هستند.