برای راه اندازی یک تولیدی میوه و سبزیجات خشک، نیاز به دستگاه خشک کن صنعتی دارید و همچنین برای آماده سازی آن از جمله شستشو، پوست کندن، هسته گیری و اسلایس کردن (ورقه کردن) می توان از تجهیزات برقی یا دستی استفاده کنید . بعد از خشک کردن محصول با استفاده از دستگاه های مختلف محصول بسته بندی و آماده فروش می شود. اگر برای خرید انواع دستگاه میوه خشک کن نیاز به راهنمایی دارید می توانید با مشاوران بکردانه تماس حاصل کرده و از آنها راهنمایی لازم را دریافت کنید. 

انواع دستگاه های خشک کن بر اساس نوع

 1. دستگاه خشک کن خانگی
 2. دستگاه خشک کن صنعتی
 3. دستگاه خشک کن نیمه صنعتی

دستگاه های خشک کن به روش های مختلفی کار خشک کردن میوه و سبزیجات را انجام می دهند این خشک کن ها در صنعت نیز کاربرد دارند که هر کدام از تکنولوژی خاصی جهت خشک کردن میوه و سبزی استفاده می کنند. اگر به دنبال راهنمای خرید میوه خشک کن خوب هستید با بکردانه همراه باشید تا تمامی نکات مفید درباره این دستگاه و  طرز کار آن را فرابگیرید.

منابع تولید گرما در خشک کن ها

منبع تولید گرما در میوه خشک کن، انرژی حاصل از سوختن گاز، گازوئیل و یا انرژی برق می باشد. بدنه دستگاه ها از عایق حرارتی ساخته شده که اتلاف گرما نزدیک صفر بوده و در نتیجه مصرف سوخت به شدت پایین می آید و محیط کار هم گرم نخواهد شد.

ظرفیت تولید در دستگاه ها با توجه به ابعاد آنها متفاوت بوده، به طور مثال معمولا در خشک کن های کابینتی ظرفیت ورودی هر بار در حدود 100 تا 300 کیلوگرم داشته و خشک کن های تونلی ظرفیت حدود 1 الی 2 تن در هر شیفت کاری را دارند. دستگاه های خشک کن گازی در ابعاد بزرگتر از برقی تولید می شوند که همانطور که از نامش پیداست از گاز استفاده می شود ولی دستگاه میوه خشک برقی به خاطر ابعاد بسیار کوچکتر مصرف برق کمتری دارد. از ملزومات راه اندازی کسب و کار میوه خشک کنی اخذ مجوز کارگاه میوه خشک کنی است . در صورت نیاز به مشاوره و یا وجود ابهام در این زمینه به بخش مقالات سایت بکردانه مراجعه و مطالبی که در این زمینه برای شما قرار داده ایم را مطالعه کنید.

میوه خشک شده در دستگاه صنعتی

انواع دستگاه خشک کن صنعتی 

اگر به دنبال بهترین مارک دستگاه میوه خشک کن صنعتی هستید قبل از هز چیز باید با انواع آن آشنا شوید، در ادامه انواع دستگاه خشک کن صنعتی را معرفی می کنیم:

 • دستگاه خشک کن کابینی یا کابینتی

این مدل دستگاه ها دارای سه مدل می باشند که شامل یک، دو، سه کابین هستند و با توجه به افزایش تعداد کابین ها ظرفیت دستگاه نیز افزایش می یابد که با مشعل گازی یا گازوئیلی و یا المنت برقی کار می کنند.
این دستگاه ها جهت خشک کردن میوه و سبزیجات، همچنین قارچ و گیاهان دارویی و صنایع شیمیایی استفاده می شوند و همچنین به علت قیمت مناسب، کاربری آسان و فضایی که اشغال می کنند، عموما برای مصارف صنعتی، کارگاهی و خانگی پر طرفدار هستند.

 • خشک کن های میوه با روش انجماد (تصعیدی)

این خشک کن ها در دو مدل، خشک کن تصعیدی سینی دار و خشک کن تصعیدی تونلی تولید می شوند.
خشک کن های به روش انجماد یا تصعیدی از جمله دستگاه هایی هستند که کیفیت خروجی محصول بسیار بالا بوده و در نتیجه قیمت تمام شده محصول نهایی بسیار بالاست و ممکن است بازار فروش محدودی داشته باشد چرا که هزینه طراحی و ساخت و اجرا ونگهداری و استفاده ازاین دستگاه ها بالاست و سرعت تولید پایین می باشد. در این دستگاه ها خروج آب از میوه جات با استفاده از فرآیند تصعید در فشار پایین انجام می شود و بافت میوه و سبزی آسیب کمتری می بیند و محصول با کیفیت تری تولید می شود.

 • خشک کن های مایکرو

در این دستگاه ها از امواج مایکرو برای گرم کردن و خروج آب و رطوبت از داخل میوه و سبزیجات استفاده می شود بنابراین سرعت کار بالاست و در مدت زمان کمی می توان خروجی زیادی داشته باشید. البته این دستگاه ها مصرف برق بالایی دارند، بنابراین هزینه بسیار بالای ساخت و اجرای این دستگاه باعث می شود قیمت فروش محصول هم بالا باشد بنابراین ممکن است طرفدار زیادی نداشته باشد.

 • خشک کن های خورشیدی

به طور کلی خشک کن های خورشیدی دو نوع می باشند: خشک کن خورشیدی اکتیو (Active) و پسیو (Passive). در این خشک کن ها از دو روش مستقیم و غیر مستقیم برای خشک کردن میوه ها استفاده می شود. این خشک کن ها ازنور خورشید، برای تامین گرمای مورد نیاز خروج رطوبت از میوه ها استفاده می کنند.

در روش مستقیم: محصولات در محفظه ای که بالای آن شیشه می باشد، قرار می گیرند و نور مستقیم آفتاب به آن می تابد و محفظه گرم می شود و باعث خروج رطوبت از میوه شده و به مرور زمان خشک می شود.

در روش غیر مستقیم: دستگاه به شکلی طراحی شده که محفظه جذب گرما از نور خورشید جدای از محفظه خشک کن می باشد و گرما توسط قسمت جذب کننده باعث داغ شدن هوای داخل محفظه و حرکت هوای داغ به بالا می شود هوای داغ از لابلای میوه و سبزی ها به سمت بالا عبور کرده و آنها را خشک می کند.

 • خشک کن های میوه به روش داغ

دراین خشک کن ها از یک منبع تولید گرما استفاده می شود که با تولید گرمای تولید شده باعث خروج رطوبت از میوه و سبزیجات می شود. سیستم سیرکولاسیون و گردش هوای موجود در دستگاه، باعث گردش یکنواخت و یکدست گرما به صورت طولی، عرضی و عمودی می شود و سپس دوباره به قسمت کوره باز می گردد.

 • خشک کن های تونلی

این دستگاه به خاطر ساختار تونل مانندش ، خشک کن تونلی نام گذاری شده است . تونل این دستگاه، دارای یک درب ورود است که پس از ورود مواد به داخل تونل، درب بسته می شود و بعد از خشک شدن از داخل تونل عبور داده می شود و مواد خشک شده به بیرون فرستاده می شوند. این دستگاه براساس گردش هوای گرم، مادون قرمز، ماکروویو و فرکانس رادیویی، برای تولید محصولات خشک به کار می رود.

 • خشک کن کانتینیوس

این خشک کن ها از نظر ظاهری کاملا شبیه خشک کن های تونلی هستند ولی در مکانیزم، اندکی با یکدیگر متفاوت می باشند. تفاوت در نحوه حرکت ماده اولیه است ، به این صورت که مواد به صورت پیوسته و مداوم از بالای محفظه هوای گرم به سمت پایین حرکت کرده و در صورتی که ماده خشک شده باشد از سیکل خارج می شود در غیر اینصورت فرایند ادامه پیدا می کند.

 • خشک کن خلا

این خشک کن ها اغلب برای خشک کردن موادی که به گرما حساس هستند مورد استفاده قرار می گیرند بدین صورت که ، ابتدا محصول داخل محفظه در شرایط خلا قرار گرفته و سپس دما توسط هوای گرم، کم فشار یا پر فشار می شود. این خشک کن ها علاوه بر خشک کردن مواد غذایی، برای خشک کردن کلیه مواد حساس به گرما هم استفاده می شود.
* از دیگر انواع خشک کن ها می توان، به خشک کن پفکی، خشک کن بستر سیال، بستر پا ششی و بستر عمیق اشاره کرد.

انواع دستگاه خشک کن صنعتی 

خرید دستگاه میوه خشک کن صنعتی

استفاده از دستگاه میوه خشک کن راهی برای حفاظت و حتی در برخی موارد بهبود طعم و مزه میوه هاست. در برخی فصول سال بعضی از میوه ها و سبزیجات را نمی توان به صورت تازه تهیه و استفاده نمود به همین دلیل با خشک کردن میوه و سبزی های مختلف امکان در دسترس یودن آن ها در سایر فصول را فراهم می کنند. از این رو بسیاری از افراد با خرید دستگاه میوه خشک کن کسب و کاری پر رونق برای خود دست و پا می کنند. یه این صورت می توان تقریبا در تمام فصول با فرآوری محصولات فصلی و ارائه آن ها به بازار در فصول دیگر درآمد خوبی کسب نمود. دستگاه میوه خشک کن صنعتی معمولا برای راه اندازی کارگاه ها و کارخانه ها خریداری می شود. از آنجایی که معمولا قیمت بالایی برای خرید این محصولات پرداخت می شود باید در هنگام خرید با دقت بالایی این دستگاه ها را تهیه کرد. از نکاتی که در هنگام خرید دستگاه میوه خشک کن صنعتی باید مورد توجه قرار داد عبارتند از:

 • تهیه دستگاه از برندهای معتبر، خوشنام و شناخته شده در بازار که محصولات خود را مطابق تکنولوژی روز دنیا به بازار عرضه می کنند.
 • توجه به خدمات و آپشن هایی که در هنگام خرید دستگاه میوه خشک کن صنعتی از طرف تولیدکننده به مشتری ارائه می شود. این خدمات شامل گارانتی محصول و داشتن خدمات پس از فروش و در مواردی نصب و راه اندازی دستگاه خواهد بود.
 • کیفیت بالای دستگاه: برخی از مصرف کنندگان در هنگام خرید دستگاه میوه خشک کن صنعتی برای آنکه هزینه کمتری بابت دستگاه بپردازند به سراغ دستگاه های دست دوم می روند. متخصصبن ما، شما را از انجام این کار به شدت منع می کنند زیرا درباره این دستگاه ها علاوه بر آنکه نمی توان از کیفیت و سالم بودن آن مطمئن یود به احتمال زیاد گارانتی و خدمات پس از فروش نیز نخواهد داشت.
 • توجه به اندازه و ظرفیت دستگاه: مهمترین ویژگی که در هنگام خرید دستگاه میوه خشک کن صنعتی باید به آن دقت کرد، توانایی و ظرفیت دستگاه در تولید میوه خشک است. پس از تعیین میزان بودجه و اندازه کارگاه با در نظر گرفتن میزان مواد اولیه قابل دسترس از جمله انواع میوه و سبزی باید تعیین کنید به چه دستگاهی با چه ظرفیتی نیاز دارید. دستگاه های میوه خشک کن در ظریت های متنوعی تولید و به بازار عرضه می شوند. معمولا ظرفیت دستگاه بر اساس میزان میوه خشک تولید شده سنجیده می شود.
 • دقت به انرژی مصرفی دستگاه میوه خشک کن: دستگاه های میوه خشک کن با سوخت های مختلفی همچون برق، گاز و گازوئیل کار می کنند . در هنگام خرید دستگاه میوه خشک کن صنعتی باید با توجه به محدودیت های خود در تامین انرژی دستگاه مناسب را انتخاب کنید.
 • قبل از خرید دستگاه میوه خشک کن صنعتی باید اطلاعات خود را در این زمینه ارتقا بخشید و با آگاهی بالا برای خرید این دستگاه قدم بردارید. کارشناسان مجرب ما در گروه تولیدی صنعتی بکردانه آماده ارائه خدمات مشاوره به شما عزیزان برای خرید دستگاه میوه خشک کن صنعتی هستند، با ما تماس بگیرید. 
نظرات خود را با ما در میان بگذارید