میوه هایی مثل زردآلو، هلو، آلو، قیصی، سیب، موز و ... را با دستگاه میوه خشک کن (در دو نوع جریان افقی و عمودی گرما) می توان خشک کرد. اما فرایند تهیه آن ها توسط دستگاه میوه خشک کن اثرات ثانویه ای روی میوه ها می گذارد که جای بررسی دارد. همچنین دستگاه با توجه به مکانیزم عمل دارای مضراتی است که می توان به آن ها اشاره کرد.

مضرات دستگاه میوه خشک کن برای میوه ها

از مضرات دستگاه میوه خشک کن یا بهتر است بگوییم اثرات منفی روی میوه ها می توان به مواردی اشاره کرد:

  • از آنجایی که فرایند خشک کردن توسط دستگاه میوه خشک کن به مدت زمان طولانی (8 تا 12 ساعت) نیاز دارد این مدت زمان باعث مضراتی روی میوه ها می شود. حتی در برخی دستگاه های دیگر این زمان تا 48 ساعت هم ممکن است طول بکشد. 
  • از مضرات دیگر دستگاه میوه خشک کن می توان به این مورد اشاره کرد که تکه های میوه به صورت یکسانی درون ظرف قرار نمی گیرند و ممکن است قسمتی از بافت آن دارای آب باشد که در نهایت باعث کپک زدن آن می شود. در صورتی که در نوع عمودی جریان یکنواختی وجود ندارد و در نهایت آب موجود کامل خشک نمی شود و بسیاری میوه ها خراب می شوند.
  • سایر مضرات دستگاه میوه خشک کن شامل اثرات مضری است که روی میوه ها در طی فرایند می گذارد. یکی از این مضرات شامل کاهش طراوت و تازگی میوه ها بعد از خشک شدن که رنگ آنها در اثر فعال شدن آنزیم های موجود در میوه به رنگ قهوه ای در می آید. برای سفید و نرم ماندن می توان از مواد گوگردی و سولفیدی استفاده کرد که برای برخی افراد حساسیتی مضر می باشد و بیماری های تنفسی را تشدید می کند.
  • با اثراتی که دستگاه میوه خشک کن در طی زمان طولانی روی میوه ها دارد، طعم و ظاهر غذا ممکن است تغییر کند و مزه مطلوب مورد انتظار را نداشته باشد. به علاوه دستگاه باعث می شود که ظاهر میوه ها دچار چروکیدگی زیادی شود و در صورتی که فرایند به طور صحیح انجام نشود، میوه ها بسیار خشک و سفت می شوند.
  • عمده ترین مضرات دستگاه میوه خشک کن روی میوه های تولید شده می باشد که به طور کلی گرفتن آب میوه و خشک شدن آن باعث کاهش ویتامین C می شود و ارزش غذایی پایینی دارد.

مضرات دستگاه میوه خشک کن برای میوه ها

اثرات و مضرات دستگاه میوه خشک کن

  • زمان طولانی خشک شدن میوه ها در دستگاه باعث افزایش مصرف انرژی می شود که در نتیجه هزینه های برق مصرفی بالایی دارد که به مرور زمان برای اقتصاد ضرر دارد. 
  • خرید دستگاه میوه خشک کن هزینه بالایی دارد که با پرداخت این هزینه بالا، همه انواع میوه ها را نمی توان با آن خشک کرد و تنها میوه های سالم را می توان خشک کرد چون تولید محصولات با کیفیت پایین توجیه اقتصادی ندارد. این شرایط کارایی دستگاه را پایین می آورد. 
  • یک ضرر این دستگاه که به صورت پنهان می باشد این است که افراد به علت راحتی، میوه خشک زیادتری مصرف می کنند که باعث افزایش مصرف کالری و در نهایت باعث چاقی می شود که البته این موضوع به طور کلی یکی از معایب میوه خشک است.
  • از دیگر مضرات آن می توان به سرو صدای اضافی که در طی مدت زمان طولانی ایجاد می کند اشاره کرد.
نوشتن دیدگاه