معمولا روغن نباتی را از دانه ی گیاهان به دست می آورند که از آن جمله می توان دانه های گیاهان آفتابگردان، کنجد، دانه انگور، خردل، دانه شلغم روغنی، شاهدانه، پنبه، روغن دانه سویا و... را نام برد. دانه ها ماده اولیه تهیه روغن نباتی می باشند که باید در طی مراحلی با افزودن مواد و حرارت دهی عمل آوری شوند. روغن نباتی دارای اسید های چرب ترانس، مواد قلیایی، روغن های اشباع و ... نیز می باشد.

روغن نباتی چگونه درست می شود

فرایند تولید روغن نباتی به شرح زیر است:

  • تمیز کردن و پخت: در مرحله ی اول دانه ها تحت فرایند مکانیزه شسته شده و تحت فشار پرس و حتی خرد می شوند. این فشار منجر به پخته شدن راحت می شود اما از طرفی شکسته شدن دانه ها باعث تاثیر شرایط محیطی، نور و حرارت روی آن ها می شود که آلودگی ایجاد می کند. سپس دانه ها در دمای مطلوب 120 درجه سانتیگراد پخته می شوند.
  • پرس کردن ثانویه: دانه های پخته شده تحت پرس قرار می گیرند که همانند یک چرخ گوشت از سمت دیگر خارج می شوند. روغن تولید شده در این مرحله نیاز به تصفیه دارد، چرا که در دمای بالا با اکسیژن واکنش داده و مواد آلوده در آن ایجاد می شود.
  • تصفیه: جهت تصفیه باید روغن را با مواد قلیایی مثل سدیم هیدروکسید مخلوط کرده و سپس جدا کرد. سایر املاح و اسیدهای چرب نیز در این مرحله در طی فرایندی جدا می شوند. رنگ دانه ها نیز در این مرحله در دمای 75 درجه سانتیگراد جدا می شوند.
  • بی رنگ سازی و بی بو سازی: رنگدانه های باقی مانده و ذرات آروماتیک در دمای 110 درجه سانتیگراد جداسازی می شوند. بی بو کردن نیز یک فرایند مخرب است که در نبود هوا و تحت فشار در دمای 240 تا 270 درجه سانتیگراد انجام می شود.
  • هیدروژنه کردن: این مرحله مخصوص تبدیل روغن های تصفیه شده به روغن جامد می باشد که توسط سایر روغن ها اشباع می شود.

روغن نباتی چگونه درست می شود

ایا روغن نباتی از نفت درست میشود

بسیاری از تصورات بر این است که روغن نباتی از روغن پارافین خوراکی که یکی از مشتقات نفتی است، تهیه می شود. همانطور که گفته شد اصول تهیه روغن نباتی متفاوت از این نظر است اما ممکن است در برخی موارد روغن پارافین به صورت تخلف وارد چرخه ی تولید بشود. برخی خبرگزاری ها و بررسی ها از حضور ناخالصی در روغن های نباتی گفته اند. برطبق گفته ها روغن های نباتی که از مواد بازیافتی و فراورده های نفتی (پارافین خوراکی) تهیه بشوند، ناسالم می باشند. اما لازم به ذکر است روغن های مایع و جامد تولید شده از نفت خام و مشتقات آن دارای بوی خاصی هستند که فقط به عنوان روان کننده ها و جلا دهنده ها در ماشین آلات و تجهیزات صنعتی کاربرد دارند. درباره ادعای تولید روغن نباتی از پارافین گفته شده اگر درون فریز قرار بگیرد حباب های سفید رنگی روی آن قرار می گیرد اما کارشناسان می گویند حتی خالص ترین روغن هم در طی این فرایند لایه سفید رنگی روی آن تشکیل می شود. این لایه سفید رنگ، اسید چرب اشباعی است که به سطوح بالای روغن می آید و ضرری ندارد.

برچسب ها:
نظرات خود را با ما در میان بگذارید