خشک کردن میوه در خانه یک راه مقرون به صرفه برای نگهداری میوه ها به مدت طولانی است. برای اینکار روش های متعددی وجود دارد که اغلب سنتی هستند. ولی برای خشک کردن میوه به روش غیر سنتی نیاز به دستگاه دارید زیرا دستگاه، میوه را به طرز باکیفیت تری خشک می کند و مدت زمان آن نیز کمتر است. شما می توانید برای خشک کردن میوه ها و سبزیجات، برای خود یک دستگاه میوه خشک کن خانگی بسازید. با ادامه مطلب همراه باشید تا روش ساخت دستگاه را به شما آموزش دهیم.

لوازم مورد نیاز ساخت دستگاه میوه خشک کن خانگی

برای ساخت دستگاه میوه خشک کن خانگی به وسایل و ابزار زیر نیاز خواهید داشت:

  • چند تکه چوب برای ساخت جعبه ها
  • منگنه مخصوص چوب
  • توری آلومینیومی یا هر توری که در دسترس دارید
  • چکش، قیچی، میخ و چاقو
  • سشوار فشار قوی

لوازم مورد نیاز ساخت دستگاه میوه خشک کن خانگی

مراحل ساخت میوه خشک کن خانگی

بعد از آماده کردن لوازم مورد نیاز با انجام مرحله به مرحله روش های ساخت شما می توانید در نهایت یک دستگاه میوه خشک کن خانگی داشته باشید. در مرحله اول ابتدا با قطعات چوب مستطیلی تعدادی قاب درست کنید. سپس برای کف قاب از توری آلومینیومی استفاده کنید. این توری جایی است که میوه ها روی آن قرار می گیرند و قاب ها در اصل حکم کشوهای میوه خشک کن را دارند. شکل هر قاب با توری آلومینیومی شبیه به کشو می شود. سپس کشوها یا سینی های توردار را روی هم قرار دهید. نباید منفذی بین آنها به وجود بیاید و بایستی کاملا روی هم کیپ شوند. در قدم بعدی یک قاب دیگر با تکه های چوب درست کنید و یک سوراخ برای قرار دادن سشوار در آن ایجاد کنید. این قاب را زیر سینی های دیگر قرار دهید. تقریبا دستگاه میوه خشک کن آماده شده است. در این مرحله کافی است میوه ها را شسته، تکه تکه کرده و بعد آنها را روی توری های سینی ها قرار دهید. سپس سر سشوار را در محل مورد نظر کیپ و سشوار را روشن کنید تا با هوای گرم سشوار میوه ها خشک شوند. این میوه خشک کن خانگی برای خشک کردن انواع میوه، سبزیجات، گل های زینتی، داروهای گیاهی و غیره مناسب است. برای جلوگیری از اعمال فشار بر روی سشوار، از دو عدد سشوار استفاده کنید. به این ترتیب که جای سشوارها را هر پانزده دقیقه باهم جابجا کنید تا سشوار شما بر اثر گرمای زیاد آسیب نبیند.

مراحل ساخت میوه خشک کن خانگی

این دستگاه مزایا و معایبی دارد که از جمله مزایای آن می توان به در دسترس بودن و راحتی ساخت آن اشاره کرد. تنها عیبی هم که این دستگاه دارد مصرف زیاد انرژی الکتریکی و مقرون به صرفه نبودن آن است. ساخت میوه خشک کن خانگی نمی تواند محصول زیادی برای شما تولید کند و بیشتر برای مصرف شخصی شما کافی است. اما اگر می خواهید بی هیچ دردسری و بدون صرف هیچ هزینه ای در خانه میوه و سبزیجات خشک کنید ساخت این دستگاه ساده به شما کمک زیادی خواهد کرد. 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید